چنانچه شما هم دستی در ساخت و ساز داشته باشید یا به نحوی با اجر ساختمانی سر و کار داشته باشید اهمیت شناخت انواع آجر برای دیوار و دیگر قسمت های سازه را درک کرده اید. در ادامه این مقاله قصد داریم به معرفی و مقایسه انواع آجر ساختمانی ، سبک ، سنتی و… بپردازیم، بنابراین این مطلب را تا انتها مطالعه بفرمائید. به طور کلی آجر را می توان از جنبه های مختلفی اعم از مواد اولیه، شیوه ساخت ، کاربرد و شکل ظاهری تقسیم بندی کرد. این تقسیم بندی صرفه جهت شناخت کافی شما در این بازار متنوع مصالح ساختمانی بوده تا در هنگام خرید و سفارش این محصول انتخابی مطمعن داشته باشید و متحمل هزینه های گزاف نشوید.

راهی سریع و آسان در شناخت انواع آجر

آجر سفالی:
این دسته از آجر ها با استفاده از ترکیبی از خاک رس و آب تولید می گردد و جزئی از انواع آجر سبک قرار می گیرد. این محصول دارای بافت خوب و جاذب خوبی از مصالح ساختمانی می باشد. به همین دلیل از انواع این محصول به صورت سوراخ دار و در ابعاد متنوع تولید می نمایند. در این دسته از مصالح ساختمانی آجر سفال تهران نیز با تنوع خوبی که در ابعاد و اشکال دارد نیز بسیار در بین مشتریان به محبوبیت دست پیدا کرده است.

این محصول در انواع فوم دار و سوراخ دار نیز تولید می شود که ضمن چسبندگی بالا با ملات، استحکام خوبی داشته و فوم داخل آجر به نوعی موجب عایق بندی دیوار نیز خواهد شد. انواع آجر سفال از لحاظ ابعاد شامل آجر سفال ۱۵ سانتی ، آجر سفال ۱۰ سانتی و… می باشد. برای اطلاع دقیق از جزئیات این محصول و شرایط خرید لطفا با مشاوران ما در گروه مهندسی سنگاج تماس حاصل فرمائید.

آجر نسوز:

این نوع از آجرها دارای ساختاری کاملا متفاوت از سایر آجرها بوده که پوکه های معدنی نسوز و کانی ها مواد تشکیل دهنده اصلی این دست از آجرها می باشد. این مواد به گونه ای عمل خواهد کرد که استحکام بسیار بالایی در چنین شرایطی داشته و در دمای بالا متلاشی نخواهد شد.

آجر ماسه آهکی:

سیلیکات و کلسیم از مواد تشکیل دهنده آجر ماسه آهکی بوده و محیط فشار و بخار از شرایط ساخت این محصول می باشد. آهک و ماسه سیلیسی موجود در این محصول موجب جذب بالای آب و رطوبت به نسبت سایر توصیه می شود بنابراین آن را برای ساخت پی و کرسی چینی مورد استفاده قرار ندهید. ضمن آنکه در محیط های اسیدی و نمک های قوی هم نباید قرار بگیرد.

آجر جوش:

ترکیبات تشکیل دهنده آجر جوش خاک مقاوم به دمای بالا حتی تا دمای هزار درجه می باشد. این خاک به گونه ای می باشد که در دمای بیش از هزار درجه حالت خمیری نخواهد گرفت. این محصول که دارای رنگ سرخ مایل به سیاه بوده در ترکیبات خود گداز آور دارد که دلیل آن جلوگیری از عرق کردن بیش از حد آجر می باشد.

طبقه بندی انواع آجر براساس شیوه ساخت

روش سنتی

در این شیوه از تولید که تقریبا در ایران منسوخ شده است تمامی فعالیت ها توسط نیروی انسانی انجام می گیرد. به این منظور ابتدا گل مخصوص آجر تهیه شده سپس با استفاده از فشار دست به درون قالب ها فشرده می شود و پس از آن در مقابل آفتاب قرار می گیرد تا خشک شود. در مرحله پایانی آجرها را در درون کوره قرار خواهند داد تا پخته شود.

روش ماشینی

در این شیوه از تولید تهیه گل آجر و قالب گیری توسط  دستگاه انجام می گیرد. سپس خشت های آماده را یا در برابر نور آفتاب و یا توسط دستگاه خشک کن، خشک کرده و بعد از آن در درون کوره های آجر پزی می پزند.

روش تمام اتوماتیک

همانگونه که از نام آن مشخص است تمامی اعمال اعم از تهیه گل، قالب گیری، خشک کردن، تمامی جابجایی ها، تخلیه ها و… توسط دستگاه های تمام اتوماتیک صورت می گیرد.

طبقه بندی انواع آجر بر اساس کاربرد

  1. آجر معمولی

از این دسته از محصولات در مصارف معمول ساخت دیوار و یا ستون کشی و مواردی از این دست مورد استفاده قرار می گیرد. این محصولات در ابعاد محتلف موجود است ضمن آنکه به دو شیوه ماشینی و دستی تولید می گردد.

  1. آجر مهندسی

این دست از محصولات به صورت ماشینی تولید می گردد. دارای رنگ ظاهری نیمه شفاف بوده همچنین از تراکم و استحکام بالایی برخوردار می باشد. بیشترین کاربرد آجرهای مهندسی در ساخت ساختمان های عمومی و سازه هایی که متحمل رفت و آمد و یا وزن بیشتری است می باشد.

  1. آجر نما

همانگونه که از نام آن مشخص است از انواع آجر نما در زیبا سازی نمای ظاهری سازه مورد استفاده قرار می گیرد. شیوه ساخت آن اغلب به دو روش دستی و ماشینی بوده ضمن آنکه شکل ظاهری آن به نحوی است که دیگر نیازی به عملیات اندودکاری نباشد.

طبقه بندی انواع آجر براساس شکل ظاهر

راهی سریع و آسان در شناخت انواع آجر

آجر توپر
حجم سوراخ های موجود در این گونه آجرها از ۲۵ درصد حجم کل آجر بیشتر نخواهد شد. به همین دلیل دارای استحکام بیشتری بوده و در ساخت دیوار های باربر مورد استفاده قرار می گیرد.

آجر توخالی

ابعاد سوراخ ها در این محصولات متفاوت بوده و به گونه ای می باشد که از ۲۵ درصد از حجم آجر بیشتر خواهد شد. به همین ترتیب اغلب از آن برای ساخت تیغه و دیوارهایی که متحمل فشار زیادی نباشد مورد استفاده قرار می گیرد.

آجر لعابی 
استفاده از این سبک از آجرها که از زمان های قدیم بسیار متداول بوده، دارای لایه ای لعابی بر روی آجر است که موجب افزایش مقاومت محصول در برابر نفوذ آب و رطوبت خواهد شد. بافت لعابی براق و جذاب این محصول به گونه ای عمل می کند که ضمن مقاومت بالا زیبایی خاصی نیز به سازه خواهد بخشید.

آجر متخلخل
شیوه تولید آجر متخلخل به شیوه پرس بوده ضمن آنکه بیش از ۲۰ درصد از حجم آجر را منافذ آن تشکیل خواهد داد.

آجر سورراخ دار
معمولا از این محصول به صورت ۳ سوراخ، ۶ سوراخ، ۹ سوراخ و… در بازار موجود است. حجم سوراخ های موجود در این محصول از ۲۵ درصد حجم آجر بیشتر است.