تفاوت آجر تهران و اصفهان

تفاوت انواع آجر ساختمانی

شناخت انواع آجر

همه ی ما با شنیدن کلمه ساخت و ساز اولین چیزی که به ذهنمان می رسد آجر می باشد. آجر از ابتدایی و اساسی ترین المان های ساختمان سازی بوده که در ایران در شهر های مختلف و بر اساس اصول خاص تولید می گردد. از همین رو شناخت انواع این محصول به همراه ویژگی هایی که دارد از اهمیت بالایی برخوردار است. این مطلب را مطالعه نمایید تا در انتها به دانش کلی در رابطه با شناخت انواع آجر ، تفاوت آجر تهران با دیگر شهرها من جمله اصفهان دست یابید. ضمن آنکه می توانید با مراجعه به لینک های قیمت آجر سفال تهران و قیمت آجر سفال اصفهان ، قیمت آجر سفال را دریافت نمائید.

به طور کلی استفاده از آجر در ساختمان سازی از زمان های بسیار دور چه به صورت اشکال بسیار ساده و ابتدایی از این محصول و چه اکنون که این محصول را در انواع اشکال و جنس های متنوع می سازند مورد استفاده قرار می دادند. از آجر برای ساخت دیوار، ستون ها، کرسی چینی، در ساخت سقف طاق و گنبدها، نما سازی، ساخت اسکلت و استخوان بندی ساختمان، پل و سازه های معماری داخلی و خارجی، حجره ها، آب انبار و خیلی موارد دیگر استفاده می کنند.

همانگونه که در ابتدای مقاله مطرح کردیم این محصول از جنبه های متفاوتی قابل مقایسه می باشد. معمولا مقایسه انواع آجر را می توان براساس شیوه ساخت، ترکیبات شیمیایی، ابعاد، رنگ و کاربرد انجام داد. طبیعتا اولین چیزی که باعث ایجاد تفاوت در آجر خواهد شد نوع ماده اولیه مورد استفاده در ساخت این محصول می باشد. به همین ترتیب تفاوت در نوع ماده اولیه باعث ایجاد تفاوت در نوع شیوه ساخت، رنگ محصول، نوع مقاومت و در نهایت نوع کاربرد محصول می شود.

تفاوت انواع آجر ساختمانی

۳ تفاوت عمده آجر سفال تهران و آجر سفال اصفهان

قیمت
اصفهان به دلیل نوع خاک و شرایط اقلیمی دارای یکی از بهترین خاک های رس می باشد. به همین دلیل می توانید تعداد زیادی کارخانه تولید آجر با قیمت مناسب را در اصفهان پیدا کنید. این ها همگی باعث شده تا بتوانید آجر اصفهان را با قیمت بسیار ارزان تر از آجر تهران خریداری نمائید. به گونه ای که امروزه این محصول اصفهان دارای مشتریان بسیار زیادی از اقصی نقاط کشور می باشد. قیمت آجر نما اصفهان ، قیمت آجر سفالی اصفهان و قیمت آجر لفتون اصفهان جزء مواردی می باشد که می توانید با قیمت مناسب از گروه تخصصی سنگاج خریداری کنید. جهت دریافت قیمت انواع آجر به لینک های مربوطه در همین مقاله مراجعه نمائید.

ابعاد

آجر تهران با اندازه هایی اندکی بزرگ تر از آجر اصفهان ساخته می شود. اما این نکته را مد نظر قرار دهید که آجر تهران به صورت تک ابعادی و در اندازه ۲۵*۲۰ و آجر اصفهان را در دو اندازه ۲۰*۲۰ و ۱۸*۱۸ تولید می کنند که این خود مزیتی است که دامنه انتخاب مشتریان را وسیع تر خواهد کرد.

شکل ظاهری

شکل ظاهری سومین تفاوت این دو محصول می باشد. اغلب آجر سفال اصفهان را به صورت زاویه دار مشاهده می کنید در صورتیکه آجر تهران در گوشه های خود دارای کونیک می باشد.

تفاوت انواع آجر ساختمانی

انواع آجر بر اساس مواد اولیه و نوع کاربرد

 • آجر سفالی

آجر سفال را از ترکیب خاک رس و سفال تولید و در ساخت انواع قسمت های ساختمان مورد استفاده قرار می دهند. اغلب این محصول را با سوراخ هایی بر روی سطح آجر می سازند که به کاهش وزن و ایجاد پیوند مستحکم در سازه کمک خواهد کرد. به علاوه که وزن کم آن باعث افزایش سرعت کار خواهد شد.

 • آجر لعابی

این نوع آجر از زمان های بسیار دور در معماری کهن و مساجد شهر زیبای اصفهان مورد استفاده قرار می گرفته است. آجر لعابی با بافتی صیقلی و صاف مانع از ورود آب و رطوبت به بافت آجر شده به همین دلیل دوام بیشتری در برابر عوامل محیطی رطوبت، بخار و مواد شیمیایی دارد. ضمن آنکه ظاهری زیبا داشته و می تواند زینت بخش شکل ظاهری سازه شود.

 • آجر نسوز

کانی ها و پوکه های معدنی نسوز از مواد تشکیل دهنده این محصول می باشد. آجر نسوز دارای بافتی منظم و منسجم است که تحمل گرمایی بالایی داشته، در دماهای بالا متلاشی نشده و تغییر حالت نمی دهد. به طور کلی شکل ظاهری متفاوت از سایر آجرها دارد.

 • آجر ماسه آهکی

اساس تشکیل دهنده این محصول از سیلیکات کلسیم، ماسه سیلیسی و آهک می باشد. شرایط ساخت آن در محیط بخار و فشار بوده که توصیه می شود در محیط های اسیدی یا محیط های در معرض نمک های قوی قرار نگیرد. از دیگر خصوصیات این محصول جذب بالای آب نسبت به سایر محصولات می باشد از همین رو توصیه می شود در پی سازی از آن استفاده نشود.

 • آجر جوش

در ساخت این مدل از آجر نوعی از خاک که در دمای بیش از هزار درجه هم حالت خمیری پیدا نکند مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول را اغلب در کوره نگه داری می کنند تا ذرات خاک به واسطه عرق کردن به یکدیگر بچسبد و آجر یکدست و یکپارچه شود.

 • آجر رسی

آجر رسی با استفاده از خاک رس و به دو شیوه دستی و ماشینی تولید می شود. این مدل از آجرها از مقاومت بالایی در برابر خوردگی برخوردار نیست به همین دلیل استفاده از این محصول در دیوار چینی ممکن است به دلیل مقاومت کم آجر های پایین دیوار، سازه را آسیب پذیر کند.

تفاوت انواع آجر ساختمانی

انواع آجر بر اساس شیوه ساخت

 • انواع آجر ساختمانی از لحاظ شیوه ساخت به دو دسته آجر فشاری و آجر ماشینی تقسیم بندی می شود:

  آجر فشاری

  در زمان های قدیم آجرها را به صورت دستی و با فشار دست می ساختند به همین دلیل نام فشاری را بر این گونه آجرها نهادند. آجر گری نام دیگر این محصول است که به دلیل شکل ظاهری ناصاف این گونه آجر ها بر روی آن نهاده اند. بر همین اساس دیوار چینی ساخته شده با استفاده از آجر گری را به نام گری چینی می شناسند. به طور کلی از این مدل آجر در ساختمان سازی برای ساخت دیوارهای باربر، دیوارهای حایل و یا برای ساخت تیغه های چینی، طاق ضربی استفاده می کنند. زیر مجموعه آن آجر سبز می باشد.

  آجر سبز

  این محصول را به مدت زمان بیشتری در کوره می پزند از همین رو به رنگ کبود مایل به سبز تبدیل می شود که به همین دلیل به نام آجر سبز در بازار می شناسند. زمان بیشتر پخت محصول علاوه بر تغییر در رنگ آن باعث افزایش مقاومت آجر می شود به همین خاطر از آن در مکان هایی که بیشتر تحت تاثیر فشار باشد مورد استفاده قرار می گیرد.

 • آجر ماشینی

  این مدل از آجرها ظاهری با رنگ قرمز و یا سفید شبیه به آجر قزاقی را دارا می باشد. این محصول را با قطر ۲ سانتی متر و با ۸ یا ۱۰ سوراخ بر روی سطح محصول تولید می کنند که می توان گفت تفاوت آن با آجر فشاری در سوراخ های موجود بر روی سطح محصول می باشد. وجود این سوراخ ها به میزان زیادی به سبکی و چسبندگی بیشتر محصول با ملات ساختمانی کمک خواهد کرد. ضمن آنکه به دلیل وجود این روزنه ها بر روی آجر باعث نفوذ ملات در تمامی بخش های دیوار شده و پیوند مستحکم و یک دستی را ناشی می شود. دیگر تفاوت آجر ماشینی و فشاری در میزان استحکام این دو محصول است به گونه ای که نوع ماشینی نسبت به انواع فشاری تردتر بوده، شکننده تر است ضمن آنکه خاصیت مکندگی آب کمتری نسبت به نوع فشاری دارد.

تفاوت انواع آجر ساختمانی

انواع آجر بر اساس کاربرد

 • آجر معمولی

  محصولاتی که به شیوه دستی یا ماشینی تولید شده و صرفا جنبه کاربرد عمومی دارند.

  آجر نما

  این محصول تنها در نمای خارجی سازه استفاده می شود. به همین علت اهمیت دارد که دارای ظاهر مناسب باشد، نیازی به اندودکاری نداشته باشد و سریع شوره نزند. از همین رو در شیوه تولید این محصولات لازم است ترکیبات خاص استفاده شود.

  آجر مهندسی

  این محصول را که تنها به شیوه ماشینی تولید می نماید اغلب برای کاربردهای تحت فشار با وزن بالا مورد استفاده قرار می دهند. از ویژگی های آجر مهندسی می توان به تراکم در ذرات آجر، نیمه شیشه ای و استحکام بالای آن اشاره کرد.

تفاوت انواع آجر ساختمانی